Склад бетону і функціональне значення компонентів

Склад бетону і функціональне значення компонентівОсновні компоненти в складі бетонної суміші

Склад бетону характеризується наявністю таких основних компонентів, як цемент, щебінь, вода і пісок, а також інших добавок, які змішані в певній пропорції.

Пісок і щебінь являють собою своєрідний каркас, а поєднання цементу, води і добавок формують цементний клей, він заповнює порожнечі і склеює всs компоненти в один єдиний монолітний штучний матеріал будівельного призначення під назвою бетон.

Значення цементу

Цемент являє собою головний терпкий елемент в складі бетону, саме його застосовують для створення бетонних і інших різних будівельних розчинів. Даний матеріал має вигляд дрібнодисперсних, подібних пилу, частинок і виходить шляхом ретельного подрібнення і змішування в певних дозах таких компонентів, як портландцементний клінкер, гіпс і різних мінеральних складових (це зола, шлаки, пуццолан і т.д.).

Читайте також: Властивості бетону і умовні позначення характеристик, що визначають якість суміші

Портландцементний клінкер виготовляється з суміші карбонатних мінералів (мергель, крейда, вапняк), глини та інших мінералів, які обпікаються в печах при високих температурах (1400-1600 градусів) і перемішуються в однорідний склад також в певному співвідношенні.

Цемент являє собою гідравлічнe мінеральнe речовину з унікальними в’яжучими властивостями, він має особливість укріпляти в результаті контакту з водою (дія реакції гідратації). Нарівні з водою цемент є основним компонентом бетонної суміші і виконує свою головну функцію: пов’язує все що становить в один єдиний монолітний матеріал з однорідною структурою. Важливим фактором, що впливає на якість бетонної суміші, є правильна пропорція цих двох складових, так званий водоцементний баланс.

Щебінь і пісок

З метою заповнення пустот в бетоні використовують матеріали, які не впливають на процеси затвердіння бетонної суміші і знаходяться з поверхнею цементу в міцному зчіплюючему зв’язку (так званий процес максимальної адгезії). Такими речовинами, оптимально відповідними як заповнювачі для бетону, є пісок і щебінь. Разом вони утворюють суміш з щільною гранулометричною структурою, в якій порожнечі по максимуму заповнюються в’язким цементним клеєм. Ця суміш — основа бетонної маси як у ваговому відношенні (80%), так і в об’ємному (70-75%). Якість матеріалів безпосередньо впливає на такі якості бетону, як його міцність і зносостійкість; поліпшити його якість можна за допомогою оптимального використання їх розмірів.

Читайте також: Що необхідно знати, замовляючи бетон

Високоякісний бетон отримують шляхом очищення і подальшого поділу піску і щебеню на різні фракції, яке здійснюється механічними методами, тобто за допомогою дроблення, просіювання і процесу промивання.

Значення води

Вода застосовується для здійснення таких завдань, як:

  • Проведення хімічних реакцій, що викликають процеси схоплювання і затвердіння;
  • Створення однорідної пісочно-цементно-гравійної суміші та полегшення її укладання (в даному випадку вода потрібна як мастильний матеріал).

Хімічні домішки

Це різні порошки або рідини. Їх додають в процесі змішування всіх компонентів, для того щоб, тверде бетонне покриття набуло специфічні властивості (як хімічні, так і фізичні) і якості. Добавки бувають наступних видів.

Читайте також: Як вибрати марку бетону

Пластифікатори. Знижують вміст вологи в бетонних і цементних сумішах, при цьому або не змінюючи їх консистенцію, або підвищуючи їх пластичність. Вміст води при цьому залишається тим самим.

Прискорювачі. Зменшують час схоплювання цементу в бетонній суміші, збільшують її міцність на проміжному етапі.

Повітрявмісні компоненти. Сприяють утворенню дрібних повітряних порожнин в затверділій структурі бетонної суміші або в розчині на стадії замішування.

Стабілізатори. Знижують ризик виникнення водовідділення, тобто розшарування бетону.

Гідрофобні добавки. Підсилюють властивість водонепроникності.

Антиморозні добавки. Дозволяють працювати з бетоном при низьких негативних температурах в холодну пору року.

Залежно від марки бетону, що визначає його фізичні властивості і технічні характеристики, всі складові бетонної суміші знаходяться в строго індивідуальних пропорціях, які підбираються, як і рецепти різних будівельних сумішей, в спеціальних лабораторіях.

[kkstarratings]

Замовити дзвінок



    ×